Enes Gürbüz’ün “Sil Baştan Doğarım” Kitabı

Enes Gürbüz'ün "Sil Baştan Doğarım" Kitabı Çıktı 
 
Dergimizin sahipliğini, yazı işleri müdürlüğünü ve genel yayın yönetmenliğini yapmakta olan genç şair Enes Gürbüz'ün "Sil Baştan Doğarım" isimli ilk şiir kitabı "Kalemlik Edebiyat Yayınları" etiketiyle Aralık 2020 tarihli olarak okurlarıyla buluştu. 
 
64 sayfadan oluşan kitap 4 farklı bölüme ayrılmış. İlk bölüm olan "Kısa Şiirler Ansiklopedisi"nde adından da anlaşılacağı üzere 15 mısraı geçmeyecek şekilde yazılmış kısa şiirler yer almış.  Ayrıca kitabın arka kapağına taşınmış olan şiir de bu bölümde yer alan "Gözlerim de Susar" şiiri olmuş. İkinci bölüm olan "Şiir Gibi Bir Kış", şairin salgın sürecinde geçirdiği anılarını anlattığı şiirlerinden oluşmuş. Kitap adını, üçüncü bölüme de ismini veren "Sil Baştan Doğarım" şiirinden almış. Bu bölüm herhangi bir başlığa, konuya sahip olmayan özerk şiirlerden oluşmuş. Son bölüm ise uzun soluklu olan tek bir şiiri içeriyor: "Bakışımı Nakışladım". Ayrıca bölümün ismi de bu. Bu şiir takip ettiğimiz kadarıyla 24 ayrı bölümden oluşuyor ancak kitapta yalnızca 7 bölümü yer almış. Muhtemelen şair, ikinci bir kitapta birleştirmeyi düşünmüştür. Son sayfalarda ise "Şehirler de Bazen Yaşar" şiiri var.
 
Enes Gürbüz'e başarılar dileyerekten, okuru bol olsun diyor, "daha nice eserlere" duamızı da etmeden geçmiyoruz. Kitabın arka kapağında bulunan şiiri de sizlerle paylaşmak isteriz: 
 
Gözlerim de Susar
"nur taneleri yağınca
gökten yere doğru
gözlerimde yaş kalmadı
sustu ağaçlar, sustu çiçekler
ritim tutturdu kalbim
sade ekmek olunca azığım
aç susuz kaldım, bir yolda
nur taneleri yağdıkça
gökten yere doğru
bir ben değil
gözlerim de sustu" 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir