Fatih Tezce’nin “Ruzigar” Kitabı

Fatih Tezce'nin "Ruzigar" Kitabı Çıktı 
 
Dergimiz şairlerinden Fatih Tezce'nin ikinci kitabı "Ruzigar" Çıra Edebiyat Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluştu. 
 
80 sayfadan oluşan kitap Çıra Edebiyat Yayınlarının "İlk Kitaplar Dizisinin" 5. kitabı olmuş. Fatih Tezce'nin daha önce farklı bir yayınevinden çıkan "Nesteren" isimli ilk şiir kitabının ardından Çıra Edebiyat gibi özgün eserleri toplamaya yayınlamaya çalışan, popüler bir yayınevinin deneme türündeki bir eserini daha yayınlaması büyük sevinç kaynağı doğrusu. Aslında bu tür bir çıkış şaire sorulan "Şiir mi? Düzyazı mı?" sorusunu da beraberinde getireceği kanaatindeyim. İçerisinde 25 adet güzel ve başarılı deneme bulunan kitap raflarda okuyucunun takdirini bekliyor. 
 
Şairimiz Fatih Tezce'ye başarılar dileyerekten, okuru bol olsun diyor, "daha nice eserlere" duamızı da etmeden geçmiyoruz. Kitabın arka kapağında bulunan yazıyı da sizleri için aşağıya alıntılıyoruz: 
 
Gelmemiş Bir Mevsime Dair 
Masamın üzerinde özenle yerini korumaya çalışan kurumuş güllerin kahverengine saldırmış ve dokundukça çıtır çıtır seslere boğulan yaprakları yorulmuş. Bu yapraklara ben ne zaman baksam, yorgunluktan eğilen kafalarını kaldırabilecek bir mevsim bulamayınca bana hiç bakmadılar.
Her şey yoruluyor. Güller de yorulur. Günlerin yorulduğu gibi. Her akşam, güneşin evini barkını toplayıp grilerin arkasına göç etmesi gibi yoruluyoruz. Herkes birbirini yoruyor. Sen beni yoruyorsun, o seni yoruyor, ben kendimi yoruyorum.

Yoruluyorum düşünmekten. Düşünmekten yoruluyorum.
Çocukken çok çabuk büyümek isteyen, büyüyünce de çok çabuk çocukluğuna dönmek isteyen herkes, mavi gökyüzünü kapatan beyaz eskisi bulutlara bakıyor. Vakit çok çabuk geçiyor. Bulutların mavi gökyüzünü bir anda siyahla kaplattığı gibi… Güller, dün bahçede başını sağa sola sallayıp gövdesini mevsimine yaslarken bugün masamın üzerinde boylu boyunca böylece uzanıyor.

Eski bir plak, anteni kırık bir radyo, pili bitmek üzere olan sharp marka kırmızı bir teyp
MFÖ’den bir şarkı çalıyor. Teknoloji kaçıncı yılında olursa olsun, hangi tarihi çağda olursak olalım, kalbimizin sesini duyurmayı başarabiliyoruz böylece.
 
Duman, güvercinler, atlar ve yağmurlar. Hepsi de ben hangi tarihi çağda yaşamışsam sana o zamandan mutlaka bir haber getirecektir. 
 
Kitabı Aşağıdaki Linklerden Temin Edebilirsiniz 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir